Через забруднення річок загинуло багато червонокнижної риби

Забруднення річок Сейм та Десни на Чернігівщині призвело до масового мору риби, серед якої — червонокнижні осетрові!

Ситуація з забрудненням річок Сейм та Десна викликає серйозне занепокоєння, оскільки страждають не лише місцеві громади, але й біорізноманіття всієї річкової екосистеми. 

Експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна фіксують загибель червонокнижник осетрових видів риб, які ледь не дивом збереглися у водоймах цих річок. 

Зокрема, було зафіксовано загибель особин стерляді — представника осетрових, що знаходиться на межі зникнення в Україні. 

— Існує великий ризик, що через забруднення незначні популяції осетрових у Десні опинилися під загрозою скорочення! Якщо ситуація не зміниться, це може мати катастрофічні наслідки для цього унікального виду риб, — підкреслюють у WWF-Україна. 

Повідомляється, що причиною забруднення річок Сейм і Десна є скидання відходів цукровим заводом у російському місті Тьоткіно, що на Курщині. Забруднення органічними речовинами призвело до зниження рівня кисню у водоймі та відповідно до мору риби.

З 26 видів осетрових, що існують у світі, в наших водах історично водились шість: білуга звичайна, осетер руський, севрюга звичайна, стерлядь прісноводна, осетер атлантичний та осетер шип. На жаль, двоє останніх офіційно визнані зниклими на території України через браконьєрство, руйнування природних місць нересту та будівництво гребель. Інші чотири види хоч і збереглися, але перебувають на межі зникнення.

Осетровим належить дуже сумний світовий рекорд зі зниження популяції — загалом за період з 1970-х рр. їхня чисельність скоротилася приблизно на 90%. Наразі одна з основних загроз для осетрових – це браконьєрство та незаконна торгівля їх м’ясом та ікрою.

Осетрові види риб опинилися на межі вимирання. Як в Україні, так і в усьому світі їх популяції зазнають катастрофічного скорочення. Щоб врятувати ці цінні види, необхідні спільні зусилля міжнародного співтовариства та українських екологів.

Зокрема, WWF-Україна є одни з партнерів проєкту ЄС “LIFE Boat for Sturgeon”. У рамкам проекту 10 партнерів із Австрії, Румунії, Болгарії, Угорщини, Словаччини, Словенії та України співпрацюватимуть разом уздовж річки Дунай, щоб стабілізувати популяції дунайських осетрових – білуги, севрюги, стерляді прісноводної, дунайського або російського осетра. Проєкт включає створення двох живих генбанків із маточним поголів’ям в Австрії та Угорщині, схеми генетичного спаровування, випуск молоді всіх 4 видів і стандартизовану схему моніторингу, що буде супроводжуватися широкомасштабними діями та співпрацею з органами рибоохорони, представниками місцевої влади та рибалками на р. Дунай.

За матеріалами Всесвітнього фонду природи WWF-Україна

У публікації використані фото Сергія Жука, начальника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?